langırt tanımı ve tarihçesi

 langırt masası 2.el langırt     Langırt, dikdörtgen masa üzerindeki oyuncu bebekleri bulunan çubukları yöneterek küçük topları belirli deliklere sokmak veya bu deliklere girmesini önlemek amacına dayanan oyundur.

    Masa Futbolu (ya da Langırt) bildiğimiz futboldan yola çıkılarak tasarlanmış bir masa oyunudur.

    Oyunun kökenleri net değildir ama birçok tarih incelemecisi ilk langırt masalarının Fransa ya da Almanya'da 1880ler ile 1890lar arasında ortaya çıktığı konusunda birleşmektedirler.

     İspanyol Alejandro Finisterre ve Fransız Lucien Rosengart gibi bazılar langırtı icat etme onurunun kendilerine ait olduğunu savunadursunlar henüz kimse sporun doğuş yeri ve zamanı ile ilgili sağlam bir kanıt ortaya koyamamıştır. Bununla beraber ilk langırt patentleri 1890'lara dek uzanmaktadır. Langırt Amerika Birleşik Devletleri'nde Almanca futbol anlamına gelen Fussball dan türetme "foosball", İngiltere'de ise " Table Football" olarak adlandırılmaktadır.

     İspanya'da futbolin Fransız ekolünde ise footie ya da baby-foot olarak oynanmaktadır. 2002 yılında Uluslararası Langırt Federasyonu anlamına gelen "ITSF" Fransa'da kurulmuş; uluslararası langırt müsabakaları düzenlemek ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) bünyesinde lobi faaliyetlerinde bulunarak langırtın olimpik bir spor olmasını sağlamak misyonlarını üstlenmiştir.

   ülkemiz de yani türkiyede langırt(masa futbolu) daha pek tanınmamış olup yaygınlaşmamıştır.bunun sebeplerinden bir taneside spor mu yoksa kumar aleti olup olmadıgına tam kesin karar olmayışından kaynaklandıgını düşünüyorum.